Poznámky k vydání GNOME 2.22

1. Úvod

GNOME 2.22 je nejnovější verzí oblíbeného, multiplatformního pracovního prostředí GNOME pro váš počítač. GNOME se zaměřuje na snadnost použití, stabilitu a prvotřídní internacionalizaci a podporu přístupnosti. GNOME je otevřeným a svobodným softwarem a poskytuje všechny běžné nástroje, které počítačoví uživatelé očekávají od moderního prostředí, jako je e-mail, groupware, prohlížení webu, správa souborů, multimédia a hry. GNOME dále poskytuje přizpůsobivou a výkonnou platformu pro softwarové vývojáře jak klasických, tak mobilních aplikací.

Pracovní prostředí GNOME je vydáváno každých šest měsíců a obsahuje nové vlastnosti, vylepšení, opravy chyb a překlady. GNOME 2.22 pokračuje v této tradici. Chcete-li se dozvědět více o GNOME a kvalitách, které jej odlišují od jiných počítačových pracovních prostředí (jako je použitelnost, přístupnost, internacionalizace a svoboda), navštivte stránku o prostředí GNOME na našem webu.

Přidejte se k nám ještě dnes a uvidíte, co všechno můžete změnit.

GNOME 2.22 obsahuje všechna vylepšení zahrnutá v GNOME 2.20 a dřívějších verzích. Chcete-li se dozvědět více o změnách provedených v GNOME 2.20, navštivte seznam změn.

2. Na památku Raphaela Higina

Toto vydání GNOME 2.22 je věnováno památce Raphaela Higina, člena překladatelského týmu GNOME a GNOME Brazílie.

Obrázek 1Raphael Higino

Raphael Higino dlouhou dobu přispíval svými překlady do brazilského překladatelského týmu GNOME a byl do GNOME velmi zapálený. Byl velmi důležitým členem týmu, vždy ochotný poskytnout potřebnou pomoc novým přispívajícím, v komunitě měl několik dobrých přátel. Raphael tragicky zahynul při dopravní nehodě minulý rok v pouhých 24 letech. Jeho odhodlání, píle a družnost bude pro komunitu a ty, se kterými pracoval a žil, navždy vzpomínkou.

Napsal Og Maciel

3. Co je nového pro uživatele

Zaměření projektu GNOME na uživatele a použitelnost ve verzi 2.22 pokračuje stovkami oprav chyb a zlepšeními, která žádali uživatelé. Počet vylepšení je tak vysoký, že není možné sepsat zde každou změnu a provedené vylepšení, avšak pokusili jsme se vybrat některé pro uživatele nejzajímavější vlastnosti, které obsahuje toto vydání GNOME.

3.1. Řekněte sýr

Obrázek 2Program Cheese.

GNOME 2.22 přichází s novou aplikací Cheese. Cheese umožňuje pořizování fotografií a videosekvencí přes webovou kameru na vašem počítači. Je možné použít několik různých obrazových efektů. Pořízené snímky a videa lze sdílet s přáteli, nahrát je do programu F-Spot, nebo je nastavit jako fotografii uživatelského účtu.

3.2. Kompozitní okna

GNOME 2.22 přichází na kompatibilních platformách s podporou kompozitních oken. V souladu s pravidlem jednoduchosti v rámci GNOME nejsou funkce nejvyšší prioritou. Nejvýraznější změnou je stínování oken, živé náhledy při přepínání oken s Alt+Tab a efekty průhlednosti.

Nikoliv všechny grafické adaptéry podporují kompozitní okna, takže je tato vlastnost ve výchozím stavu vypnuta a není ani zobrazena v nastavení. Víte-li, že máte grafický hardware podporující kompozitní okna, lze provést následující příkaz: gconftool-2 -s --type bool /apps/metacity/general/compositing_manager true z dialogu spuštění, nebo nastavit klíč v Editoru nastavení. Chcete-li kompozitní okna vypnout, nastavte klíč na false.

3.3. Vylepšené síťové souborové systémy

GNOME 2.22 přichází s GVFS: novým virtuálním systémem souborů pro GTK+. GVFS je navrženo tak, aby překonalo nedostatky staršího systému GNOME-VFS. Vylepšení oproti GNOME-VFS zahrnují pamatování si údajů k přihlášení po celé sezení a větší odolnost vůči selháním. Mnoho aplikací GNOME již GVFS používá, včetně všech hlavních aplikací.

S přechodem na GVFS nyní GNOME používá specifikaci Koš pracovní plochy projektu Freedesktop.org, která popisuje nakládání s úložištěm smazaných souborů.

Dostupné jsou také nové protokoly. cdda:// umožňující přístup ke zvukovým stopám na CD jako k souborům WAV. gphoto2:// umožňuje přístup k jakémukoliv připojenému fotoaparátu.

Správce souborů GNOME nyní umí lépe nakládat s výměnnými médii, při vložení výměnného média nebo procházení složek na médiu uživateli ukáže informační lištu s možnými akcemi.

Technické informace o GVFS jsou dostupné v Oddíl 6.1 ― GVFS a GIO v sekci Co je nového pro vývojáře.

3.4. DVD, digitální televize a další

Přehrávač multimédií nyní nabízí zdokonalenou podporu přehrávání DVD, stejně tak podporu digitální televize (DVB). Verze 2.22 také obsahuje výběr nových zásuvných modulů, včetně podpory MythTV, Youtube a vyhledávání založeného na aplikaci Tracker. Vydání také zahrnuje sdílení seznamu skladeb a schopnost vybrat titulky u souborů.

GNOME 2.22 uvádí možnost nahlížet na a přehrávat obsah a videa ve formátu Flash, za použití svobodného a otevřeného dekodéru Flash swfdec.

3.5. Světový čas

Již není nutné zatěžovat si hlavu s tím, v kolik hodin začne telekonference v Sydney. GNOME 2.22 nyní obsahuje zabudovanou podporu světového času. K zobrazení místního času a počasí lze přidat více geografických poloh po celém světě.

Obrázek 3Světový čas.

3.6. Pokračující evoluce

Evolution pokračuje ve vylepšování novou podporou Kalendáře Google a vlastními značkami (angl. tagging) pro e-mail.

Obrázek 4Evolution zobrazující Kalendář Google.

Proběhly také práce na vylepšení rychlosti filtrování nevyžádané pošty a přeměny chybových hlášení tak, aby byla během sezení méně rušivá.

3.7. Vzdálená pracovní plocha

Novinkou v GNOME 2.22 je Prohlížeč vzdálené plochy. Aplikace doplňuje do GNOME již dříve přidanou podporu serveru, umožňuje rozpoznat stroje v místní síti a vytvářet záložky oblíbených.

Obrázek 5Prohlížeč vzdálené pracovní plochy komunikující s aktuální pracovní plochou.

Uživatelé žádající více kontroly nad vzdálenou pracovní plochou také ocení přidání karty Pokročilé v dialogu nastavení.

3.8. Zjednodušené nastavení klávesnice

Nastavení rozložení klávesnice a vlastnosti zpřístupnění klávesnice byly spojeny do jednoho dialogového okna, čímž jsou veškerá nastavení klávesnice na jednom místě. Správa klávesových zkratek zůstává oddělena.

Obrázek 6Nový dialog nastavení klávesnice.

3.9. Ale to není vše...

GNOME 2.22 také přináší mnoho oprav a uživateli žádaná vylepšení za posledních šest měsíců vývoje, včetně:

  • přímé otevírání kontaktů Evolution v aplikaci Deskbar;
  • vylepšený tisk v textovém editoru;
  • hra více hráčů po síti v aplikaci Šachy;
  • stahování upozornění v aplikaci Epiphany;
  • podpora LZMA (7-zip) ve Správci archivů;
  • potlačení automatického uspání během vypalování CD;
  • Prohlížeč dokumentů je nyní rychlejší a méně paměťově náročný;
  • Prohlížeč dokumentů nyní podporuje přechody v prezentacích PDF;
  • Tomboy nyní umožňuje organizovat vaše poznámky do karet;
  • Sound Juicer nyní podporuje více metadat, včetně čísla disku a roku;
  • rozsáhlá vylepšení v přesnosti a použitelnosti Kalkulačky;
  • Správce klíčenek byl zcela nahrazen aplikací Seahorse;
  • mnohem, mnohem více, takže budete muset instalovat nebo aktualizovat, abyste mohli vše spatřit!

4. Co je nového v přístupnosti

4.1. Zlepšení čtení obrazovky a lupy obrazovky

Orca, technologie čtení obrazovky v GNOME, se ve verzi 2.22 dočkala mnohých zajímavých vylepšení. Úzká spolupráce s Mozillou vyústila ve výbornou přístupnost aplikace Firefox 3, včetně podpory "Accessible Rich Internet Applications" (ARIA) a "Live Regions" v rámci technologie Orca. Tím je dána možnost mnohem větší přístupnosti soudobých moderních dynamických webových aplikací.

Orca v GNOME 2.22 přidává též podporu zkratkopisu (Grade 2) Braillova písma. Uděláno bylo také mnoho práce na vylepšení kvality a stability, včetně kompletní české lokalizace.

Lupa obrazovky byla vylepšena a je nyní schopna využívat výhody kompozitních oken X k jemnějšímu posouvání a posouvání v režimu celé obrazovky v případě odpovídající hardwarové podpory. Vylepšena je také podpora filtrů pro barvoslepé.

4.2. Nové zpřístupnění myši

GNOME 2.22 nyní zahrnuje i sadu zvláštních možností nastavení přístupnosti myši. Mezi vlastnosti patří:

  • schopnost zachycení ukazatele uvnitř oblasti obrazovky;
  • schopnost otevřít kontextovou nabídku jen jedním tlačítkem myši; a
  • schopnost vykonat různé typy kliknutí (např. prosté kliknutí, dvojité kliknutí, kliknutí pravým tlačítkem a tažení) bez použití tlačítka myši (angl. dwelling).
Obrázek 7Volby zpřístupnění myši.

5. Co je nového pro administrátory

5.1. Začlenění PolicyKit

PolicyKit je nový multiplatformní bezpečnostní systém. Účelem PolicyKit je poskytování konzistentní cesty uživatelským aplikacím, jak získávat zvláštní oprávnění, např. pro aplikace správy.

Použitím PolicyKit nyní správci systému mohou konfigurovat nastavení pro celý systém. Např. pokud je nutné umožnit nějakému uživateli změnit datum a čas, nebo poskytnout určitým uživatelům schopnost spustit a zastavit systémové služby.

Pro uživatele nyní ovládací panely poskytují tlačítko odemčení vedle těch nastavení, které aktuálně nemohou změnit. Kliknutím na tlačítko odemčení se zobrazí výzva k poskytnutí autorizačních údajů.

Obrázek 8Nastavení sítě.

5.2. Vylepšené systémové nástroje

Nástroj pro správce systému GNOME nyní sleduje změny v upravovaných konfiguračních souborech. Tedy pokud jiný správce systému změní konfiguraci, vaše obrazovka se aktualizuje o dané změny.

Nástroj sdílených složek nyní umožňuje uživateli upravovat uživatelskou databázi SMB (smbpasswd).

Správce sítě nyní může nastavovat spojení typu PPPoE a GPRS.

6. Co je nového pro vývojáře

Vývojová platforma GNOME 2.22 je stabilní základnou pro nezávislé softwarové vývojáře, umožňující vytváření aplikací třetích stran. GNOME a jeho platforma je licencována tak, aby umožnila vytváření svobodného i proprietárního softwaru schopného pracovat v GNOME.

U knihoven platformy GNOME je garantována stabilita API a ABI po zbytek vývojového cyklu GNOME 2.x. Knihovny v pracovním prostředí GNOME tuto garanci nemají, ale většina z nich zůstává mezi vydáními konzistentní.

6.1. GVFS a GIO

GVFS je uživatelský virtuální systém souborů s podpůrnými vrstvami pro protokoly typu SFTP, FTP, DAV, SMB, ObexFTP. GVFS je náhradou GNOME-VFS. GNOME-VFS by mělo být považováno za zastaralé a vývojáři by ho neměli používat v nových aplikacích.

GVFS sestává ze dvou částí:

  • GIO, nová sdílená knihovna, která je částí GLib a poskytuje API systému GVFS; a
  • GVFS samotné je nový balíček obsahující podpůrné vrstvy pro různé typy systémů souborů a protokolů jako SFTP, FTP, DAV, SMB a ObexFTP.

GVFS/GIO se snaží poskytovat moderní, snadno použitelný virtuální systém souborů. Cílem je poskytnutí API, které budou vývojáři upřednostňovat před V/V voláními POSIX. Spíše než kopírování API V/V POSIX poskytuje rozhraní na vyšší úrovni, soustředěné kolem práce s dokumenty. Vedle čtení a zápisu souborů GIO poskytuje nástroje na sledování souborů, asynchronní V/V a doplňování názvů souborů.

GVFS pracuje pomocí běhu jednoho hlavního démona (gvfsd), který uchovává informace o aktuálních připojeních GVFS. Každé připojení běží v odděleném démonovi. (Některá připojení sdílí proces démona, ale většina nikoliv.) Klient komunikuje s připojením za použití volání D-Bus a vlastního protokolu pro obsahy souborů. Odstranění podpůrných vrstev z procesu minimalizuje přemíru závislosti u aplikací a činí systém více robustnějším.

GVFS taktéž nabízí bod připojení FUSE v ~/.gvfs/, takže se GVFS může připojit k zastaralým aplikacím za použití standardního V/V POSIX.

Na rozdíl od GNOME-VFS spojení v GVFS přetrvávají. To znamená, že uživatel musí zadat heslo pouze jednou, nikoliv neustále dokola u každého dalšího spojení.

S přechodem na GVFS je automatické připojování svazků a automatický start řízen přímo správcem souborů Nautilus namísto programu gnome-volume-manager.

Dokumentace API určená k používání GIO je dostupná on-line zároveň s pokyny pro migraci z V/V POSIX a GNOME-VFS na GIO.

6.1.1. Neimplementované vlastnosti

I když GVFS opravuje mnoho problémů vyskytujících se při používání předchozího GNOME-VFS, stále se vyskytují některé neimplementované vlastnosti. Necitelnější je patrně neexistence cílů fonts:// a themes://.

Tyto problémy budou opraveny, jak nejdříve to bude možné. Je zde také několik aplikací, které čekají na portování na GVFS. Aktuální stav vývoje portu naleznete v dokumentu on-line.

6.2. IDE Anjuta

Vývojové prostředí Anjuta se stalo součástí Sady vývojových nástrojů GNOME. Nástroj Anjuta je plně integrován do GNOME a nabízí mnoho funkcí pro vývojáře, například integrovaný debugger, integrovaný editor uživatelského rozhraní Glade a rozhraní Valgrind.

Obrázek 9Seznam úkolů aplikace Anjuta.

7. Internacionalizace

Díky členům celosvětového překladatelského projektu GNOME GNOME 2.22 nabízí podporu 46 jazyků s alespoň 80 procenty přeložených řetězců, včetně uživatelských a správcovských příruček v mnoha jazycích.

Podporované jazyky:

  • angličtina (americká, britská, kanadská)
  • arabština
  • baskičtina
  • brazilská portugalština
  • bulharština
  • dzongkä
  • dánština
  • estonština
  • finština
  • francouzština
  • galicijština
  • gudžarátština
  • italština
  • japonština
  • katalánština
  • korejština
  • litevština
  • lotyština
  • makedonština
  • malajálamština
  • maráthština
  • maďarština
  • nepálština
  • nizozemština
  • norština bokmål
  • němčina
  • paňdžábština
  • polština
  • portugalština
  • ruština
  • slovinština
  • srbština
  • srbština (latinka)
  • tamilština
  • thajština
  • turečtina
  • ukrajinština
  • vietnamština
  • čeština
  • čínština (Hongkong)
  • čínština (Tchaj-wan)
  • čínština (Čína)
  • řečtina
  • španělština
  • švédština

Mnoho dalších jazyků je částečně podporováno s více než polovinou přeložených řetězců.

8. Instalace GNOME

GNOME 2.22 můžete vyzkoušet prostřednictvím živého CD, které obsahuje veškerý software zahrnutý v GNOME 2.22, a to na jednom CD. Počítač můžete spustit přímo z CD, aniž byste museli cokoliv instalovat. Můžete si jej stáhnout ze stránky BitTorrent projektu GNOME.

Pokud chcete instalovat nebo aktualizovat svůj počítač na GNOME 2.22, doporučujeme instalaci oficiálních balíčků od vašeho dodavatele či distribuce. Oblíbené distribuce zpřístupní GNOME 2.22 velice brzy, některé již mají dostupné vývojové verze GNOME 2.22. Seznam distribucí dodávajících GNOME s danými verzemi lze najít na stránce "Get Footware".

Jste-li dostatečně odvážní a trpěliví a chcete-li přeložit GNOME ze zdrojových kódů, doporučujeme použití jednoho z překladových nástrojů. GARNOME překládá GNOME z vydaných "tarballů". K přeložení GNOME 2.22.x bude zapotřebí GARNOME 2.22.x. Existuje také jhbuild, který je určen k překladu nejnovějšího GNOME z SVN. K překladu GNOME 2.22.x lze využít "moduleset" gnome-2.22.

I když je možné GNOME přeložit z vydaných "tarballů", důrazně doporučujeme použít jeden z výše uvedených nástrojů.

9. Výhled na GNOME 2.24

Avšak vývoj s GNOME 2.22 nepřestal. Započali jsme již práci na GNOME 2.24, jelikož bude vydáno přesně šest měsíců po vydání 2.22.

Některé zajímavé vlastnosti, na které se doufejme můžeme těšit v GNOME 2.24, zahrnují:

  • nová verze klienta VoIP Ekiga, s přepracovaným uživatelským rozhraním a novými možnostmi v oblasti SIP;
  • klient rychlého zasílání zpráv Empathy využívající komunikační rozhraní Telepathy;
  • často požadované zobrazení se sloupci a seznamem ve Správci souborů;
  • dokončení portu z GNOME-VFS na GVFS; a
  • opravy chyb, zlepšení výkonu a nakládání s pamětí v rámci celého pracovního prostředí.

Cestovní mapa GNOME podrobně zmiňuje plány vývojářů na další vývojový cyklus a brzy se objeví plán vydání GNOME 2.24.

10. Zásluhy

Tyto poznámky k vydání byly sestaveny Davydem Madeleyem s vydatnou pomocí komunity okolo GNOME. Jménem komunity chceme vyjádřit upřímné díky vývojářům a přispívajícím, tedy těm, díky kterým se toto vydání GNOME stalo skutečností.

Tento dokument může být volně překládán do jakéhokoliv jazyka. Pokud máte zájem přeložit jej do svého jazyka, kontaktujte prosím překladatelský projekt GNOME.