Poznámky k vydání GNOME 2.30

1. Úvod

GNOME 2.30 je nejnovější verzí oblíbeného, multiplatformního pracovního prostředí GNOME pro váš počítač. GNOME je zaměřeno na snadnost použití, stabilitu, prvotřídní internacionalizaci a podporu zpřístupnění. GNOME je otevřeným a svobodným softwarem a poskytuje všechny běžné nástroje, které počítačoví uživatelé očekávají od moderního prostředí, jako je e-mail, groupware, prohlížení webu, správa souborů, multimédia a hry. GNOME dále poskytuje přizpůsobivou a výkonnou platformu pro softwarové vývojáře jak klasických, tak mobilních aplikací.

Obrázek 1GNOME 2.30

Pracovní prostředí GNOME je vydáváno každých šest měsíců a obsahuje nové vlastnosti, vylepšení, opravy chyb a překlady. GNOME 2.30 pokračuje v této tradici. Chcete-li se dozvědět více o GNOME a kvalitách, které jej odlišují od jiných počítačových pracovních prostředí (jako je použitelnost, zpřístupnění, internacionalizace a svoboda uživatele), navštivte stránku o prostředí GNOME na našem webu.

Přidejte se k nám ještě dnes a uvidíte, co všechno můžete změnit.

GNOME 2.30 obsahuje všechna vylepšení z GNOME verze 2.28 a nižších. Více informací o změnách, které se udály v GNOME 2.28, naleznete v poznámkách k vydání předchozí verze.

2. Pořiďte si výbavu ve stylu GNOME!

Nadace GNOME s radostí oznamuje otevření Butiku GNOME, díky využití služby Zazzle. V novém Butiku GNOME můžete projekt GNOME podpořit koupí triček a hrníčků. Navštivte Butik GNOME a vyjádřete tak ještě dnes GNOME podporu!

Obrázek 2Trička GNOME

Přátelé GNOME jsou způsobem, jak mohou jednotlivci podpořit úsilí projektu GNOME o poskytování svobodného a otevřeného pracovního prostředí každému bez ohledu na jeho možnosti. Bez reklam či další podpory si Nadace zajistila v roce 2009 příjmy ve výši přes 29 000 amerických dolarů od mnoha štědrých dárců. Tyto prostředky napomohly k pokrytí nákladů na pracovní setkání programátorů, místní akce a programy, které projektu GNOME umožnily vytvořit internacionalizovaný, zpřístupněný a jednoduše použitelný software jak pro tradiční osobní počítače, tak pro mobilní zařízení.

Podívejte se na web Přátelé GNOME.

3. Co je nového pro uživatele

Zaměření projektu GNOME na uživatele a použitelnost se ve vydání 2.30 dále rozvíjí stovkami opravených chyb a uživateli žádaných vylepšení. Jejich značný počet neumožňuje uvést každou změnu a vylepšení, ale tyto poznámky by měly vyzdvihnout některé zajímavější, na uživatele orientované vlastnosti tohoto vydání.

3.1. Zobrazení více souborů

GNOME 2.30 zahrnuje novinky v programu Nautilus, správci souborů GNOME. Nautilus nabízí několik změn uživatelského rozhraní, včetně nového režimu rozděleného zobrazení a standardně nyní běží v režimu prohlížení.

Obrázek 3Nautilus

3.2. Komunikátor Empathy

Empathy je aplikace v prostředí GNOME poskytující funkce komunikátoru a rychlého zasílání zpráv, která je vystavěna na komunikační technologii Telepathy a která se dočkala několika nových a důležitých vlastností s cílem usnadnit uživatelům komunikaci.

V případně nezdařeného připojení k účtu nyní program Empathy v seznamu kontaktů zobrazí lištu s upozorněním, včetně tlačítka, pomocí kterého se lze jednoduše pokusit o opětovné připojení, popřípadě lze upravit nastavení účtu.

Soubory je nyní možné posílat přetažením a upuštěním v seznamu kontaktů nebo v okně s diskusí.

Vylepšeny byly vlastnosti Empathy na poli IRC podporou běžných příkazů IRC, jako je např. /join nebo /nick, nyní je také možné připojit se do místností chráněných heslem.

Mezi další novinky patří podpora snadného přidávání a nastavení diskusí na síti Facebook, nebo zobrazení okna s vyhledáváním v oknech s diskusemi, aby šlo snáze nalézt text během rozhovoru s přáteli.

3.3. Jednoduchá synchronizace

Poznámky Tomboy obsahují mnohé novinky a dokáží nyní synchronizovat uživatelské poznámky na pozadí, bez nutnosti provádět ruční synchronizaci. V předvolbách programu Tomboy lze také nastavit, jak často má program automatickou synchronizaci provádět.

Čas potřebný ke spuštění programu Tomboy byl minimalizován a Tomboy se nyní spustí téměř okamžitě.

Vylepšeno bylo kopírování a vkládání, takže je nyní možné z poznámek kopírovat a vkládat formátované HTML do dalších aplikací jako OpenOffice.org, Evolution a další. Formátování poznámek je zachováno, pokud aplikace, do které vkládáte data, podporuje HTML.

Další vylepšení v programu Tomboy zahrnují podporu hlavního panelu, nabídky Start a seznamu odkazů v Microsoft Windows 7®. Vylepšeno bylo přejmenovávání poznámek tak, aby byla zvýšena bezpečnost a uživatel měl při přejmenování větší kontrolu, čímž se zamezí nechtěnému přejmenování odkazů v jiných poznámkách.

3.4. Spravujte své uživatele bezpečně

Systémové nástroje GNOME obsahují několik vylepšení, která umožňují snazší a bezpečnější správu uživatelů na daném počítači. Systémové nástroje GNOME teď spolupracují s PolicyKit na procesu ověření, takže mohlo být odstraněno tlačítko Odemknout určené ke správě uživatelů a služeb.

Vylepšeno bylo dialogové okno určené k vytvoření uživatele, vyžaduje pouze zadání uživatelského jména a poskytuje přitom doporučení týkající se vhodných jmen. Po vytvoření uživatele vše funguje zcela automaticky. S tím také souvisí přidání podpory šifrovaných domovských adresářů u nových uživatelů.

Pryč jsou doby, kdy jste mohli nechtěně přijít o svá správcovská oprávnění. Nyní se před změnou hesla zobrazí výzva na zadání současného hesla, takže nepřijdete o své klíčenky a šifrované domovské adresáře. Při odstraňování uživatelského účtu je nyní smazání uživatelova domovského adresáře nabídnuto jako volba.

Při správě existujících uživatelů stačí zvolit z určitých typů účtu, není již nutné vybírat z nesrozumitelných privilegií. Přidávání a odstraňování oprávnění ostatních uživatelů je tak snadnější.

3.5. Kontrola nad tím, co děláte

Applet Měřiče času, pomáhajícího sledovat jednotlivé činnosti uživatele v čase, též nabízí mnoho nových vylepšení.

Zcela nový režim samostatné aplikace byl přidán k dosavadnímu režimu appletu na panelu. V závislosti na použité distribuci je nyní Měřič času přístupný přes nabídku GNOME pod Aplikace ▸ Příslušenství ▸ Měřič času.

Zobrazení a vytváření zpráv vycházejících z činností uživatele bylo vylepšeno o možnost vytvoření značek u činností. Přehled lze nyní filtrovat na základě všech vlastností činností uživatele.

Obrázek 4Samostatná aplikace Měřič času se značkami u činností

3.6. Správa dokumentů PDF

Prohlížeč dokumentů Evince má vylepšenou podporu tisku. Nastavení vzhledu stránek je nyní součástí dialogového okna s tiskem a nově přidaná karta nabízí podporu různých možností, jak měnit velikost dokumentu.

Prohlížeč Evince na platformě Microsoft Windows® nyní podporuje tisk, PostScript a komiksy.

Mezi další novinky v programu Evince patří režim invertovaných barev, změny v režimu prezentace, možnost poznámek v přílohách souborů PDF a podpora vzdálených souborů při vytváření náhledů.

3.7. Brouzdání webem

Ve webovém prohlížeči Epiphany bylo vedle nových vlastností opraveno velké množství chyb a dočasně odstraněných vlastností.

Epiphany si nyní pamatuje hesla s využitím aplikace gnome-keyring.

Program Epiphany nyní nabízí možnost nastavit povolení nebo zakázání všech zásuvných modulů, jako je např. Flash nebo Java. Epiphany nyní také bude varovat uživatele, který přistupuje na web s neplatným certifikátem SSL.

Vlastnosti, které jsou znovu součástí programu Epiphany:

  • Dostupný je opět náhled před tiskem.
  • Kliknutím pravým tlačítkem myši na webové stránce lze nyní stáhnout a uložit objekt, jakým je např. obrázek.
  • Vrácena byla podpora ikony „favicon“.
  • Navigační ovládací prvek nahoru je zpět.
  • Při kliknutí prostředním tlačítkem myši se vloží obsah schránky.
  • Kontextové nabídky programu Epiphany jsou zpět a slučitelné s vlastními nabídkami webových stránek typu Google Docs.
Obrázek 5Webový prohlížeč Epiphany

Program Epiphany také přidal podporu pokročilých možností v nastaveních systému GConf. S GConf lze nyní povolit podporu User Agents a změnit výchozí vyhledávání.

Epiphany-extensions nabízí nová rozšíření včetně html5tube, které nahrazuje YouTube Flash novým HTML5 a nevyžaduje nainstalovanou technologii Flash. Zásuvný modul tab-key-tab-navigate umožňuje změnit karty klávesovou zkratkou Ctrl+Tab. Rozšíření sidebar bylo odstraněno.

3.8. Vzdálené připojení

Vinagre, prohlížeč vzdálené plochy v prostředí GNOME, přidal podporu tunelování SSH, které umožňuje přistupovat ke vzdálenému počítači tunelem SSH. Na vzdáleném klientu je zapotřebí mít účet SSH, a pak už můžete bez obav v bezpečí zadávat hesla a další choulostivá data.

Připojování ke klientům s pomalým připojením bylo usnadněno možností zvolit si nižší hloubku barev, čímž se ušetří přenosové pásmo. Dále je možné zapnout kompresi JPEG. Tyto možnosti jsou v programu Vinagre dostupné v dialogu připojení.

Přidán byl nový režim naslouchání, který umožňuje zvolenému vzdálenému počítači aktivně se připojit k vašemu počítači. Tuto možnost oceníte v případě, že je mezi počítači umístěn firewall nebo směrovač, a nelze tak použít běžnou metodu spojení. Vzdálený klient se tak může připojit použitím režimu naslouchání a poskytnutím vlastní IP adresy vzdálenému uživateli.

3.9. Ale to ještě není všechno…

Spolu s velkými změnami přicházejí také malá rozšíření a vylepšení, která jsou součástí každého vydání GNOME.

  • Nová písma lze nainstalovat dvojitým kliknutím na písmo v aplikaci Nautilus.
  • Gedit vylepšil podporu integrace s operačním systémem Mac OS® X a zásuvné moduly psané v jazyce Python lze nyní používat i ve verzi pro Windows. Zásuvný modul Úryvky byl přepracován a využívá jiný systém doplňování. Zásuvný modul kontroly pravopisu dokáže nyní kontrolovat komentáře a řetězce v programovacích jazycích.
  • Při výběru několika rozložení klávesnice je stavová ikona automaticky zobrazena v oznamovací oblasti.
  • Program File Roller nainstaluje všechny nezbytné balíčky pomocí PackageKit, pokud není dostupná odpovídající podpora archivu, který je právě otevírán.
  • Program Brasero nyní umožňuje přesnější kopírování CD se zásuvným modulem cdda2wav. Brasero je nyní také integrováno s aplikací PackageKit a podporuje vyhledávání pomocí aplikace Tracker.
  • Terminál GNOME podporuje neomezenou historii posunování a ukládání řádek historie posunování, a také tučné barvy.
  • Zařízení iPod® a iPod Touch® jsou nyní částečně podporovány v gvfs díky knihovně libimobiledevice. Synchronizace hudby, přístup k datům a stahování fotografií by mělo být podporováno úplně. Kompletní seznam podporovaných vlastností naleznete na domovské stránce libmobiledevice.
  • gcalctool nabízí nové, jednodušší uživatelské rozhraní. Funkce, jako např. s_i_n značící sinus, jsou nyní psány namísto zadávání k.
  • Vedle mnoha opravených chyb byla v Panelu GNOME opravena dlouhodobá chyba, při které se applety libovolně přeskupovaly po změně rozlišení obrazovky.
  • Z Appletů GNOME byl odstraněn indikátor klávesnice. Používáte-li více jak jedno rozložení klávesnice, zobrazí se indikátor klávesnice v systémové oblasti automaticky díky využití gnome-system-daemon.
  • Předvolby klávesnice GNOME v Ovládacím centru GNOME nabízí nové grafické uživatelské rozhraní.
  • Ve Hrách GNOME došlo k přejmenování hry Gnometris na Quadrassel a Stejný GNOME se nyní nazývá Swell Foop. Swell Foop a Červíci podporují akcelerovanou grafiku ve 3D s využitím technologie Clutter.

4. Co je nového ve zpřístupnění

Projekt GNOME je hluboce přesvědčen o nutnosti tvořit software, který je dostupný pro každého, včetně handicapovaných uživatelů a vývojářů, kteří mohou mít práci s počítačem ztíženu. Na pomoc jim byl vytvořen Projekt zpřístupnění GNOME a systém zpřístupnění, který se stal standardem ve svobodných pracovních prostředích.

GNOME 2.30 nadále klade důraz na problematiku zpřístupnění, a to formou několika vylepšení.

4.1. Čtení obrazovky Orca

Aplikace Orca učinila výrazný pokrok v odstranění chyb a zvýšení výkonu, ve vydání GNOME 2.30 bylo odstraněno celkem 160 problémů. Mezi vylepšení patří:

  • Uživatelské rozhraní předvoleb programu Orca bylo změněno, aby více vyhovovalo vlastníkům netbooků.
  • Příkazem orca --replace lze nyní spustit nový proces programu Orca, který také ukončí všechny ostatní právě běžící procesy Orca.
  • Orca disponuje novým dialogovým oknem o aplikaci.

4.2. Další novinky ve zpřístupnění

Podstatný díl práce na zpřístupnění GNOME se odehrál na poli odstraňování závislostí na Bonobo. Implementace D-Bus v AT-SPI je schopná fungovat paralelně s implementací v CORBA. GNOME 2.30 je poslední oficiální vydání, které bude podporovat implementaci CORBA, nahrazenou v GNOME 3.0 implementací D-Bus.

Pokud se zajímáte o problematiku zpřístupnění GNOME všem uživatelům bez rozdílu, je nyní nejvhodnější čas zapojit se do týmu, který se otázkám zpřístupnění věnuje. Pomozte se snahou přiblížit GNOME handicapovaným uživatelům a přihlaste se do elektronické konference o zpřístupnění GNOME, kde se dozvíte více.

5. Co je nového pro vývojáře

Následující změny jsou důležité pro vývojáře, kteří používají vývojovou platformu GNOME 2.30. Pokud vás tyto informace nezajímají, můžete přeskočit rovnou na Oddíl 6 ― Internacionalizace.

Vydání GNOME 2.30 přináší kromě nové verze pracovního prostředí i novou verzi GNOME coby vývojové platformy, sady stabilních knihoven API a ABI dostupných za podmínek licence GNU LGPL, které mohou být využity k tvorbě aplikací fungujících napříč platformami.

Odstraňování závislostí na zastaralých knihovnách

V blížícím se vydání GNOME 3.0 budou odstraněny různé zastaralé součásti GNOME. Mezi ně patří i některé specifické komponenty GNOME jako libart_lgpl, libbonobo, libbonoboui, libglade, libgnome, libgnomecanvas, libgnomeprint, libgnomeprintui, libgnomeui a libgnomevfs. K aplikacím dodávaným spolu s GNOME byly vytvořeny úkoly s cílem úklidu za výše uvedenými součástmi. Tím se nakonec zajistí, že nebude používán žádný zastaralý kód a že se otevře cesta ke snadnému přechodu na GNOME 3.0.

Vývojářům se důrazně doporučuje následovat tento příklad ve vlastních aplikacích. Mimoto pro všechny vývojáře (nebo potenciální vývojáře), kteří by nám chtěli pomoci, vznikla stránka GNOME Goals se seznamem různých úkolů, které ještě nebyly dokončeny. Automaticky sestavovaný přehled zbývající práce na modulech podporovaných nástrojem jhbuild naleznete na této stránce.

5.1. Úklid platformy

Velká pozornost na cestě ke GNOME 3.0 byla věnována odstranění zastaralých modulů a vlastností.

Mnoho aplikací odstranilo používání zastaralých symbolů GTK+ a GLib, a také aplikovalo nová pravidla v začleňování pouze hlavičkových souborů GTK+ a GLib nejvyšší úrovně.

5.2. GTK+ 2.20

GTK+ 2.20 je nejnovějším vydáním sady nástrojů GTK+, která je srdcem GNOME. GTK+ 2.20 obsahuje několik nových funkcí pro vývojáře, a dále přichází s výrazným pročištěním a opravami mnoha chyb před nadcházejícím vydáním GTK+ 3.0.

GTK+ přináší ještě řadu dalších změn, jako například:

  • Byly přidány součásti GtkSpinner a GtkCellRendererSpinner.
  • GtkToolPalette umožňuje zobrazení nástrojových položek v ovladatelné stromové striktuře.
  • GtkNotebook dokáže nově zobrazovat widgety akcí vedle karet.

5.3. Empathy

Součásti libempathy a libempathy-gtk byly odstraněny a vývojáři nyní namísto toho mohou použít telepathy-glib.

5.4. Anjuta

Anjuta nabízí vylepšené doplňování kódu, včetně doplňování ., -> a :: v jazyce C a C++.

Doplňování kódu je nyní zcela asynchronní, takže už vás nebude rušit při práci.

Anjuta nově podporuje symboly Vala ve správci symbolů; plnou podporu jazyka JavaScript včetně doplňování kódu, ladění a sestavování; a základní podporu projektů nevyužívajících automake.

5.5. Vylepšení platformy GNOME

Další vylepšení platformy GNOME ve vydání 2.30 zahrnují:

  • Evolution a Evolution-Data-Server zcela odstranily Bonobo ve shodě s cíli stanovenými pro GNOME 3.0. Evolution-Data-Server nyní využívá D-Bus se stejným klientským API.
  • Brasero nyní podporuje GObject-introspection v libbrasero-media a libbrasero-burn.
  • Lupa obrazovky GNOME, gnome-mag, podporuje D-Bus, jelikož podpora Bonobo již byla odstraněna.
  • Devhelp nyní disponuje režimem na celou obrazovku a dokáže vyhledávat symboly na library.gnome.org, nejsou-li nalezeny lokálně.
  • GLib přidala GConverter a obecné rozhraní pro konverzi datových proudů. Vlákna jsou nyní automaticky povolena v případě, že je volána funkce g_type_init().
  • Aplikace gnome-keyring implementovala novou „Službu utajení dat“, D-Bus API pro ukládání hesel napříč pracovními prostředími.

6. Internacionalizace

Díky členům celosvětového Překladatelského projektu GNOME nabízí GNOME 2.30 podporu 50 jazyků s více než 80 % přeložených řetězců, včetně uživatelských příruček a příruček správců v mnoha jazycích.

Podporované jazyky:

  • angličtina (americká, britská)
  • arabština
  • asturština
  • baskičtina
  • bengálština
  • bengálština (Indie)
  • brazilská portugalština
  • bulharština
  • dánština
  • estonština
  • finština
  • francouzština
  • galicijština
  • gudžarátština
  • hebrejština
  • hindština
  • holandština
  • italština
  • japonština
  • kannadština
  • katalánština
  • korejština
  • litevština
  • malajálamština
  • maráthština
  • maďarština
  • norština (bokmål)
  • němčina
  • paňdžábština
  • polština
  • portugalština
  • rumunština
  • ruština
  • slovinština
  • srbština
  • tamilština
  • telugština
  • thajština
  • turečtina
  • ukrajinština
  • urijština
  • vietnamština
  • ásámština
  • čeština
  • čínština (Hongkong)
  • čínština (Tchaj-wan)
  • čínština (ČLR)
  • řečtina
  • španělština
  • švédština

Mnoho dalších jazyků je podporováno s více než polovinou přeložených řetězců.

Překlad softwarového balíku tak rozsáhlého, jako je GNOME, do zcela nového jazyka může být nelehkým úkolem i pro zaběhlý tým překladatelů. Obdiv za práci na této verzi si zaslouží tým starající se o podporu asturštiny, jelikož dokázal navýšit překlady o více než 27 %, a překročil tak hranici 80 % nutnou pro kompletní jazykovou podporu. Tým překládající do Shaw započal s prací ve vývojovém cyklu 2.30 a dosáhl už hranice 70 %, čili téměř kompletní jazykové podpory.

Český překladatelský tým dokončil překlad uživatelského rozhraní na 100 %, a nabízí tak plnohodnotnou lokalizaci aplikací v češtině. Podrobné statistiky a více informací naleznete na stránce stavu překladů GNOME.

7. Instalace GNOME

GNOME 2.30 můžete vyzkoušet pomocí živého média, které obsahuje veškerý software GNOME 2.30 ve virtuálním počítači. S obrazy virtuálních počítačů je možné nejnovější GNOME vyzkoušet v programech QEMU, KVM, Virtualbox nebo VMWare. Živé médium si lze stáhnout přímo na torrentové stránce GNOME.

Pokud instalujete nebo aktualizujete svůj počítač na GNOME 2.30, doporučujeme využít oficiálních balíčků, které nabízí vaše distribuce. Populární distribuce GNOME 2.30 brzy zpřístupní a některé již dokonce nabízejí vývojovou verzi tohoto vydání. Seznam distribucí, které GNOME nabízejí spolu s údajem o nabízené verzi, naleznete na stránce Get Footware.

Odvážným a trpělivým, kteří si chtějí sestavit GNOME ze zdrojových kódů, doporučujeme použít JHBuild, který je navržen na sestavení nejnovější verze GNOME přímo z Git. GNOME 2.30.x sestavíte pomocí nástroje JHBuild použitím modulu gnome-2.30.

I když je možné sestavit GNOME přímo z vydaných tarballs, důrazně vám doporučujeme použít JHBuild.

8. Výhled na GNOME 3.0

Vývoj GNOME s verzí 2.30 nekončí. Práce na GNOME 3.0, které vyjde přesně za šest měsíců od vydání 2.30, již začaly.

I nadcházející vydání GNOME 3.0 přinese platformu pracovního prostředí a aplikace, které dobře znáte. Navíc bude pravděpodobně zahrnovat i nové uživatelské rozhraní nazvané GNOME Shell spolu s nástrojem GNOME Activity Journal, který slouží k jednoduššímu procházení a hledání souborů v počítači. Dále budou jeho součástí nové vlastnosti na poli zpřístupnění, nová uživatelská nápověda a dokumentace, první webová služba od GNOME nazvaná Tomboy Online, a jiné. Pro vývojáře je důležité, že s vydáním GNOME 2.30 je nyní mnoho starých knihoven označeno za zastaralé.

Ukázka nového GNOME Shell je zahrnuta ve vydání 2.30 a je též volně ke stažení. GNOME Shell je inovativní uživatelské rozhraní využívající výkonu akcelerované pracovní plochy. GNOME Shell umožňuje jednoduše přidávat pracovní plochy, spouštět často používané aplikace a přistupovat k nejvíce používaným souborům a dokumentům.

Obrázek 6GNOME Shell

GNOME Activity Journal je nástroj na jednoduché procházení a hledání souborů v počítači. Udržuje chronologický žurnál veškeré aktivity spojené se soubory, podporuje značky a vytváření vztahů mezi skupinami souborů. GNOME Activity Journal je uživatelské rozhraní k nástroji Zeitgeist, výkonnému jádru, které podporuje značky a záložky k položkám a sleduje veškeré dění v pracovním prostředí.

Obrázek 7GNOME Activity Journal

Do vydání GNOME 3.0 je také plánováno zařazení aplikace Tomboy Online, která umožní uživatelům synchronizovat a používat své poznámky přes web.

Pro handicapované uživatele připravuje tým zabývající se zpřístupněním GNOME řadu nových vlastností, včetně nové lupy obrazovky, která ponese jméno Caribou, a nové klávesnice na obrazovce, dále pak také nové uživatelské rozhraní předvoleb.

Na poli uživatelské nápovědy a dokumentace bude vytvořena nová Uživatelská příručka GNOME, zaměřená na pomoc uživatelům, kteří jsou v GNOME nováčky. Prohlížeč nápovědy GNOME, Yelp, bude obsahovat nové vlastnosti jako záložky a vylepšené schopnosti vyhledávání.

Cestovní mapa GNOME podrobně zmiňuje plány vývojářů na další vývojový cyklus, plán vydání GNOME 3.0 se objevil již dříve během tohoto roku a je k dispozici online na wiki GNOME.

9. Zásluhy

Tyto poznámky k vydání sestavil Paul Cutler za široké pomoci komunity okolo GNOME. Do českého jazyka je přeložili Andre Klapper, Petr Kovář a Lucas Lommer z českého překladatelského týmu GNOME. Za celou komunitu vzdáváme hold všem vývojářům a přispěvatelům, díky kterým bylo možné toto vydání GNOME vytvořit.

Tento text smí být svobodně přeložen do libovolného jazyka. Pokud chcete vytvořit překlad do svého jazyka, kontaktujte prosím Překladatelský projekt GNOME.