Poznámky k vydání GNOME 3.0

1. Úvod

GNOME 3.0 je významným milníkem v historii projektu GNOME. Vydání představuje zcela nové pracovní prostředí navržené pro soudobé uživatele a vyhovující současné výpočetní technice. Vývojářské technologie GNOME byly ve vydání 3.0 výrazně vylepšeny. Díky své modernizaci a zpřehlednění umožní vývojářům poskytovat rychleji a s menší námahou lepší použitelnost softwaru. GNOME 3.0 obsahuje stejné aplikace, jaké uživatel důvěrně zná, mnohé z nich přitom doznaly významných vylepšení.

Obrázek 1GNOME 3.0

GNOME 3.0 dodržuje předvídatelný vývojový cyklus celého projektu a vychází šest měsíců po vydání poslední verze GNOME, verze 2.32. Jedná se o výsledek tříletého plánování a vývoje a o vývojový milník v rámci posledních devíti let projektu.

Vydáním 3.0 se pro GNOME otevírá zcela nová kapitola. Vydání v řadě 3.x budou nadále vycházet v předvídatelných šestiměsíčních cyklech, ale budou založena na inovacích představených ve vydání 3.0. Tím poskytnou výrazné zlepšení použitelnosti GNOME jak z pohledu uživatelů, tak vývojářů.

Projekt GNOME je mezinárodní komunitou usilující o to, aby byl kvalitní software dostupný všem bez rozdílu. Veškerá naše práce je volně k dispozici, lze ji upravovat a dále šířit, každý se může zapojit do její tvorby. Chcete-li pomoci s vylepšováním našich produktů, staňte se jedněmi z nás.

2. Co je nového pro uživatele

2.1. Nové pracovní prostředí

Vydání 3.0 přichází se zcela novým pracovním prostředím GNOME. Je elegantní a estetické, navržené tak, aby uživatelům umožnilo plnit svou práci jednoduše, pohodlně a s přehledem. Pracovní prostředí ve verzi 3.0 pokračuje v tradici projektu GNOME zaměřené na poskytování pracovního prostředí, které může snadno používat každý. Součástí vydání je velké množství nových funkcí.

Obrázek 2Letmý přehled

2.1.1. Přehled činností

Přehled činností je klíčovou vlastností pracovního prostředí GNOME 3. Je přístupný přes tlačítko Činnosti, pravý horní roh obrazovky nebo klávesu Windows. Je jakousi vstupní branou mezi veškeré činnosti, které se na počítači odehrávají. Přehled uživateli zobrazuje všechna okna na jednom místě, lze ho použít k přepínaní mezi jednotlivými úlohami a ke spouštění aplikací.

2.1.2. Oznámení, která fungují

GNOME 3.0 obsahuje nový systém oznámení, který umožní uživateli soustředit se na právě vykonávanou práci. Oznámení nejsou přehnaně nápadná a uživatel si sám rozhoduje, kdy na ně bude reagovat. Novinkou v GNOME 3 je také jejich interaktivita: kliknutím na oznámení se přepnete na příslušné okno, oznámení také mohou obsahovat tlačítka vztahující se k běžným úkonům.

2.1.3. Integrované zasílání zpráv

Zasílání zpráv je integrováno přímo v pracovním prostředí GNOME 3. Na zprávu je možné odpovědět přímo z příslušného oznámení, ze systémové oblasti zasílání zpráv ve spodní části obrazovky si lze vybrat předchozí konverzace. Můžete tak komunikovat se svými kontakty bez toho, aniž byste se přepnuli do jiného okna.

Obrázek 3Zabudovaná podpora diskuzí

2.1.4. Seskupování oken

Nové prostředí pracovních ploch v GNOME 3 usnadňuje seskupování oken a poskytuje snadný způsob, jak si organizovat práci. Okna lze snadno přidávat na pracovní plochy táhnutím a upuštěním, náhledy v přepínání pracovních ploch lze použít k přesunování mezi nimi.

2.1.5. Vyhledávání v pracovním prostředí

Pracovní prostředí GNOME 3 obsahuje integrovanou funkci vyhledávání, kterou lze použít ke spouštění aplikací, přepínání oken a otevírání nedávných dokumentů a nastavení. Projekt GNOME bude pracovat na dalším vylepšování této funkce v nadcházejících vydáních.

Obrázek 4Vyhledávání v pracovním prostředí

2.1.6. Přepracovaný systém nastavení

GNOME 3.0 obsahuje nový prohlížeč nastavení, který umožňuje prohlížet si nastavení z jednoho okna, a také v něm vyhledávat panely nastavení. Došlo také k reorganizaci systémových nastavení GNOME 3.0, ta jsou nyní přehlednější, snadno dohledatelná, snadněji lze používat také mnohé přepracované panely nastavení.

2.1.7. Tématicky založená nápověda

GNOME 3 představuje novou, tématicky orientovanou nápovědu, navrženou tak, aby uživateli umožnila nalézt potřebné odpovědi bez pročítání sáhodlouhých příruček. Prohlížeč nápovědy GNOME je mnohem výkonnější a vyhledává rychleji, uživatel tak stráví méně času hledáním toho, co se potřebuje dovědět.

2.1.8. A to ještě není všechno…

Pracovní prostředí GNOME 3 obsahuje mnohé další funkce. Zde jsou alespoň některé z nich:

  • Místo na uchovávání oblíbených aplikací, nazvané jednoduše Oblíbené.
  • Dlaždicové uspořádání oken vedle sebe, což uživateli umožní používat dvě okna vedle sebe.
  • Nové tapety, včetně nové výchozí tapety GNOME.
  • Pěkný, nový grafický motiv a elegantní nové písmo GNOME nazvané Cantarell.

2.1.9. Více informací

Více informací o pracovním prostředí GNOME 3, včetně videoukázek, lze nalézt na webu GNOME 3.

2.2. Aplikace

Aplikace GNOME 3.0 doznaly velkého množství vylepšení a není možné je zde všechny představit. Následují některé z těch v tomto vydání nejvýznamnějších.

Obrázek 5Prohlížeč souborů Nautilus

2.2.1. Přepracovaný prohlížeč souborů

Nautilus, správce souborů v GNOME, doznal ve verzi 3.0 zcela nového designu. Nové rozhraní je čisté a elegantní, a postranní panel Místa usnadňuje přecházení mezi důležitými složkami. Dialogové okno Připojit se k serveru bylo také přepracováno a zpřehledněno.

2.2.2. Modernější brouzdání webem

Webový prohlížeč Epiphany má ve verzi 3.0 hned několik vylepšení. Navigace je rychlejší a s lepší odezvou, nové vydání také přichází s podporou geolokace. Epiphany též obsahuje nové rozhraní pro stahování a stavový řádek, čímž uživateli usnadní používání aplikace díky vylepšenému vzhledu a lépe fungujícímu rozhraní.

2.2.3. Chytřejší úprava textu

GNOME 3.0 zahrnuje novinky v textovém editoru gedit , včetně inteligentní kontroly překlepů, plné podpory komprimovaných souborů a schopnosti nakládat s dokumenty, které obsahují neplatné znaky. gedit 3.0 také obsahuje nové rozhraní pro vyhledávání, které neomezuje prohlížení dokumentu. Skupiny karet umožňují zobrazovat více dokumentů najednou.

Obrázek 6Chytřejší úprava textu

2.2.4. Lepší zasílání zpráv

Vydání 3.0 aplikace na zasílání rychlých zpráv Empathy zahrnuje množství změn, včetně lepší podpory hovorů, kontroly pravopisu a nakládání s hesly a certifikáty. Příchozí zprávy od nežádoucích kontaktů je nyní možné blokovat a na vzdálených serverech lze vyhledávat kontakty.

2.2.5. Vylepšení pod kapotou

Změny uvnitř technologií tvořících GNOME znamenají, že aplikace v GNOME 3 budou rychlejší a že nový systém grafických motivů nabídne uhlazenější vzhled. Mnohá společná rozhraní v GNOME, jako například dialogová okna O aplikaci, byla také vylepšena.

2.2.6. Ale to ještě stále není všechno!

Další aplikace v GNOME 3.0 také doznaly zlepšení:

  • Aplikace pro práci s webovými kamerami Cheese obsahuje jak nové efekty, tak uživatelem konfigurovatelné efekty.
  • Evince nyní umožňuje vytvářet záložky v právě prohlížených dokumentech.
  • Prohlížeč obrázků v GNOME, nazvaný Eye of GNOME, doznal větší rychlosti a má nový systém zásuvných modulů.
  • Totem 3.0 obsahuje vylepšenou podporu proudového vysílání videa a zvuku.

3. Co je nového pro vývojáře

Vývojářské technologie byly ve vydání 3.0 značně vylepšeny. Velké množství zastaralých modulů bylo definitivně vyřazeno, mnohé komponenty byly zjednodušeny a modernizovány. Některé technologie byly nahrazeny lepšími konkurenty.

3.1. Moderní grafika

GTK+, grafická knihovna GNOME, přerušila kontinuitu s historickým API vykreslování. Moderní grafický systém umožňuje rychlejší práci a snadnější portování.

3.2. Pokročilejší systém vstupních zařízení

GTK+ nyní umožňuje využívat XInput2, je-li k dispozici. To přináší celou řadu výhod, jako je například přidávání vstupních zařízení za běhu a podpora složitých vstupních zařízení jako kupříkladu tabletů. Integrace s XInput2 také zpřístupňuje správu více polohovacích zařízení, čímž je GNOME připraveno na vícedotykovou podporu v X11.

3.3. Vylepšené schopnosti grafických motivů

GNOME 3.0 představuje nový systém grafických motivů. Motivy jsou srozumitelné díky podpoře syntaxe CSS. Autoři motivů mají nyní přístup k většímu výběru efektů, jako jsou oblé tvary, přechody a alfabarvy. Nový systém podporuje také výchozí animace a barvy RGBA.

3.4. Podpora více platforem

GTK+ 3.0 obsahuje novou, snadnější podporu více platforem (podpora platforem může být při sestavování simultánní a vybírat je lze za běhu). Přechod na nové platformy, například Wayland, bude mnohem snazší.

3.5. Snadná tvorba aplikací

Nová třída GtkApplication se nyní automaticky stará o mnohé integrační úlohy aplikací. Vytváření aplikací v GNOME je tím pádem snadnější a vyžaduje méně kódu. Na této funkci se bude dále pracovat během cyklu 3.x.

3.6. Prvotřídní napojení jazyků

GNOME tradičně podporuje velké množství populárních programovacích jazyků. Díky GObject Introspection v rámci GNOME 3.0 jsou napojení těchto jazyků aktualizována dynamicky, což přinese spolehlivost a vývojářům zpřístupní celou škálu funkcí v centrálních komponentách našich technologií.

3.7. Rychlé a snadné nastavení

Předchozí systém nastavení GNOME byl ve verzi 3.0 nahrazen dvěma komponentami. Obě mají oproti předešlému stavu velké výhody. GSettings poskytuje jednoduché a efektivní API nastavení a umožňuje propojování vlastností tříd a nastavení jednoduchým způsobem. dconf je nové, velmi rychlé úložiště v rámci celého systému.

3.8. Propracovanější, přizpůsobitelnější uživatelská rozhraní

Sada nástrojů rozhraní GNOME získala vylepšené možnosti rozvržení, čímž je alokace prostoru přizpůsobitelnější a úspornější jak pro ovládací prvky rozhraní, tak pro zobrazení obsahu. Verze 3.0 také přináší nové widgety rozhraní, například přepínač a dialog výběru aplikací.

Obrázek 7Nový dialog výběru aplikací

3.9. Integrované vývojové prostředí Anjuta

Anjuta, integrované vývojové prostředí v GNOME, zahrnuje ve verzi 3.0 množství vylepšení, včetně automatického propojování signálů a widgetů rozhraní, vylepšené podpory autotools/pgk-config a nového systému integrace správy verzí Git.

3.10. Aktualizace na GNOME 3

Přechodu se věnuje zvláštní průvodce, který obsahuje instrukce týkající se portování existujícího softwaru GNOME na nové vývojářské technologie.

4. Internacionalizace

Díky členům celosvětového Překladatelského projektu GNOME nabízí GNOME 3.0 podporu více jak 50 jazyků, včetně uživatelských příruček a příruček správců v mnoha jazycích.

Podporované jazyky:

  • arabština
  • asturština
  • baskičtina
  • bengálština
  • brazilská portugalština
  • britská angličtina
  • bulharština
  • dánština
  • estonština
  • finština
  • francouzština
  • galicijština
  • gudžarátština
  • hebrejština
  • hindština
  • holandština
  • indonéština
  • italština
  • japonština
  • kannadština
  • katalánština
  • katalánština (Valencie)
  • korejština
  • litevština
  • lotyština
  • maráthština
  • maďarština
  • norština (bokmål)
  • němčina
  • paňdžábština
  • polština
  • portugalština
  • rumunština
  • ruština
  • slovinština
  • srbština
  • srbština (latinka)
  • tamilština
  • thajština
  • turečtina
  • ukrajinština
  • vietnamština
  • čeština
  • čínština (Hongkong)
  • čínština (Tchaj-wan)
  • čínština (ČLR)
  • řečtina
  • španělština
  • švédština

Mnohé další jazyky jsou podporovány částečně. Český překladatelský tým dokončil překlad uživatelského rozhraní na 100 %, a nabízí tak plnohodnotnou lokalizaci aplikací v češtině. Podrobné statistiky a více informací naleznete na stránce stavu překladů GNOME.

Překlad softwarového balíku tak rozsáhlého, jako je GNOME, do zcela nového jazyka může být nelehkým úkolem i pro zaběhlý tým překladatelů. V této verzi chceme vyzdvihnout práci ujgurského týmu, kterému se podařilo zlepšit lokalizační podporu o 37 %. Také tým esperantistů navýšil míru přeloženého softwaru o 21 procentních bodů.

5. Získání GNOME 3.0

Zdrojový kód GNOME 3.0 je volně ke stažení a šíření. (Uživatelům se nicméně doporučuje, aby vyčkali, dokud nebude GNOME 3.0 dostupné v rámci jejich distribuce nebo u jejich dodavatele.) Informace o způsobech získání GNOME 3.0 jsou k dispozici na webu GNOME 3. Tyto stránky také nabízejí živé obrazy GNOME 3.0, se kterými lze GNOME 3.0 vyzkoušet.

Aby mohlo pracovní prostředí GNOME 3 nabídnout moderní uživatelské rozhraní, vyžaduje GNOME podporu hardwarové akcelerace grafiky. Není-li tato k dispozici, záložní pracovní prostředí GNOME 3 přesto poskytuje spoustu funkcí a zahrnuje mnohá z vylepšení obsažených v tomto vydání.

6. Výhled na GNOME 3.2

Další vydání v řadě GNOME 3.x by mělo vyjít v září nebo říjnu 2011. Plánovány jsou mnohé nové vlastnosti a vylepšení, včetně rozhraní pro podporu dokumentů v rámci Přehledu činností, rozbalování nabídek aplikací na horní liště a integrované nastavení sdílení dokumentů a webových účtů.

7. Zásluhy

K tomuto vydání by nedošlo bez těžké práce a obětavosti komunity kolem GNOME. Poděkování a uznání si zaslouží všichni, kteří se na realizaci podíleli.

Tyto poznámky k vydání smějí být svobodně přeloženy do libovolného jazyka. Pokud je chcete přeložit do svého jazyka, kontaktujte prosím Překladatelský projekt GNOME.

Toto dílo lze šířit za podmínek licence Creative Commons Sharealike 3.0. Copyright © The GNOME Project

Sestavil Allan Day s pomocí komunity GNOME. Přeložil André Klapper a Petr Kovář.