Примітки до випуску GNOME 2.16

1. Підготовка до епохи мальовничих робочих середовищ

Хоча у версії 2.16 можливості GNOME продовжують розширюватись, це робить середовище ще простішим у використанні та усуває деякі нерівності, у цій версії зроблено перший крок до нової епохи — епохи мальовничих та привабливих робочих столів. Новітні досягнення у області графічної апаратури дозволяють вікнам колихатись, зникати, розчинятись, складатись, або навіть вибухати.

Деякі з цих нововведень досі знаходяться у стані розробки та звичайно не увімкнені. Щоб їх побачити, знадобиться спеціальна конфігурація. Проте, вони дозволяють заглянути у майбутню епоху.

Запрошуємо вас у невелику подорож до майбутнього!

1.1. Розширені 3D ефекти

Metacity, стандартний менеджер вікон середовища GNOME, робить перші кроки у світ робочих столів в прискореною тривимірною графікою. Розширення до його механізму композиції дозволяє вашим вікнам колихатись, складатись, вибухати, плавно з'являтись та зникати, підстрибувати, а також показувати інші незвичні та кумедні ефекти, наприклад, різний ступінь прозорості для меню, діалогів та основних вікон.

Нові ефекти композиції поки не включені спочатку. Вони доступні лише якщо Metacity зібрано зі спеціальним параметром --enable-compositor. Можливості композиції також вимагають підтримки розширення GLX_texture_from_pixmap, яке наразі доступно лише власникам Intel i830 — i945 та ATI Radeon 7000 — 9250.

“Важливо зауважити,” — говорить Vincent Untz, учасник команди випуску GNOME, — “що робота у цій галузі продовжується, і в версії 2.18 можна очікувати більше нововведень.”

Якщо Metacity зібрано с потрібними параметрами, ефекти можна вмикати та вимикати без перезавантаження та виходу з системи, та їх можуть використовувати програми. Наприклад, термінал GNOME тепер підтримує справжню прозорість.

1.2. Покращена тема значків, Cairo, та Ванда

GNOME 2.16 пропонує не лише складні ефекти для допитливих користувачів. Багато вдосконалень зовнішнього вигляду помітні одразу та неозброєним оком. Тепер GNOME постачається з покращеною темою значків, яка виконана у стилі Tango. Evolution — клієнт GNOME для електронної пошти та колективної роботи — тепер по-іншому відображає події у вашому календарі. Зрештою, пластичну операцію перенесла Ванда — кумедна рибка-гадалка GNOME.

Нова тема значків GNOME 2.16 відповідає рекомендаціям, запропонованим проектом Tango, що сприяє більшій цілісності графічного інтерфейсу у вільних та відкритих програмах. Нова тема значків відповідає специфікації назв значків від проекту Freedesktop, тож її можна використовувати у програмах, що створені для інших популярних робочих середовищ (наприклад, KDE та Xfce).

Рисунок 1Нова, вдосконалена тема значків GNOME

Окрім того, тема значків була приведена у порядок: значки багатьох програм тепер постачаються із самими програмами, що спрощує їх використання з інших робочих середовищ. Також тепер легко змінюється масштаб великої кількості значків, тож ви зможете змінювати їх розміри на вашому робочому столі, і від цього вони не виглядатимуть гірше. Типова мета-тема GNOME також була впорядкована.

В модулі календаря Evolution також з'явились нові прикраси: тепер він використовує Cairo, що значно покращує вигляд подій. Тепер у них є заголовок, у якому відображається час початку, а також час закінчення, якщо ви зміните розмір значка події. Виділені події тепер відкидають тінь. Cairo — це бібліотека двовимірної графіки, яка підтримує множину сучасних графічних ефектів, наприклад, згладжування та альфа-змішування.

Маленька кумедна рибка-гадалка GNOME з іменем Ванда теж була оновлена. Ванда — давній друг GNOME та з'явилась ще у самих ранніх версіях. Дехто вважає, що її оновлення — одна з найважливіших змін у GNOME 2.16.

2. Нові можливості

Якщо ви користуєтесь портативним комп'ютером, відчуваєте складності з пошуком вільного місця на жорстких дисках, бажаєте налаштувати елементи свого меню, або ж ледь впораєтесь з особистою інформацією, для вас у GNOME 2.16 є багато цікавого.

2.1. Подовження життя вашого комп'ютера

Якщо ви багато мандруєте з портативним комп'ютером, вбудована у GNOME 2.16 підтримка керування живленням буде для вас у нагоді. Ви зможете керувати акумулятором, джерелами безперервного живлення та бездротовими пристроями. За допомогою графіків можна взнати потужність, що споживає ваш комп'ютер.

Рисунок 2

Керування живленням легко контролюється значком на панелі. Простий діалог параметрів дозволить вам адаптуватись до тих ситуацій звичайного використання GNOME.

Рисунок 3

Використовуючи технологію D-BUS, інші програми можуть взаємодіяти зі службами керування живленням, і тим самим позбавляють багатьох турбот, що пов'язані з налаштуванням споживання енергії. Наприклад, менеджер файлів Nautilus може тимчасово вимкнути «режим сну» комп'ютера, поки копіює великі файли. А служба Beagle може індексувати файли повільніше, якщо комп'ютер працює від акумулятора.

2.2. Робити примітки стало простіше

Номери телефонів, ідеї, зустрічі з друзями... Наше життя — це нескінченний потік маленьких уривків інформації. Слідкувати за ними іноді нелегко, але у GNOME 2.16 це завдання спростилось завдяки Tomboy - новій потужній програмі створення приміток.

Рисунок 4Програма для приміток - Tomboy

Щоб створити примітку, досить натичнути на значку на панелі та обрати «Створити примітку». Головна перевага Tomboy — це можливість пов'язувати між собою різні примітки та ідеї. Просто виділіть фразу, натисніть кнопку посилання, і з'явиться нова примітка. Таким чином ви можете організовувати ідеї зручним для вас шляхом. Зв'язки між примітками не розриваються, навіть якщо ви перейменуєте чи реорганізуєте примітки.

2.3. Спрощене редагування меню

Редагувати меню стало ще простіше. На зміну старому редактору меню прийшов редактор Alacarte, вже відомий користувачам Ubuntu Linux. Які б зміни ви не забажали, Alacarte допоможе вам адаптувати меню до ваших потреб.

Рисунок 5Головне вікно редактора меню Alacarte

2.4. Покращене керування дисковим простором

Якщо ви — з тих людей, яким постійно бракує вільного місця на жорстких дисках, вам сподобається новий засіб GNOME 2.16, за допомогою якого можна оглядати дисковий простір. Програма Baobab дозволяє аналізувати використання простору, знаходити та видаляти файли, що займають багато місця. Ви можете переглядати локальні чи віддалені каталоги, окремі теки чи всю файлову систему одразу. Baobab покаже вам зображення з розміром усіх знайдених каталогів.

Рисунок 6Baobab - аналізатор використання диску

2.5. Новий екранний диктор

Користувачі з вадами зору будуть раді новому екранному диктору GNOME — Orca. Опитуючи дисплей, використовуючи Assistive Technology Service Provider Interface (AT-SPI), Orca виводить зміст у вигляді комбінації синтезованої мови, шрифту Брайля та екранного збільшення. Таким чином, Orca може працювати з будь-якими програмами та інструментами, що підтримують AT-SPI.

2.6. Totem: покращена інтеграція з веб

Totem, медіа-програвач GNOME, тепер підтримує читання та запис списків відтворення XSPF — відкритого стандарту, що допомагає користувачам обмінюватись списками відтворення.

Багато нових можливостей та виправлення були додані в модуль веб-переглядача для Totem. Тепер Totem може успішно працювати з веб-сторінками, у які вбудовані елементи Real Player та Windows Media Player, навіть якщо сторінка спеціально перевіряє наявність цих програвачів. Працюють навіть JavaScript-інтерфейси до цих програвачів. Також тепер Totem дозволяє слухати фонову музику на веб-сторінках.

2.7. Невеликі, але корисні зміни

  • Веб-переглядач Epiphany тепер дозволяє перевіряти правопис тексту, що вводиться.
  • Тепер ви можете переходити між відкритими вікнами однієї програми, використовуючи комбінацію клавіш Alt+F6. Звісно, досі доступна і комбінація Alt+Tab, що перемикає вікна у межах одного робочого місця.
  • Тепер перемістити вікно програми на інше робоче місце можна перетягнуванням його значка з панелі задач на потрібне місце.
  • Захищені паролем файли в архівах, тепер позначаються особливою емблемою, завдяки цьому їх легше знайти.
  • Заставку збереження екрану тепер можна переглядати у повноекранному режимі.
  • За допомогою засобу створення CD/DVD у Nautilus тепер можна безпосередньо записувати DVD-диски. Більше не треба створювати образ диску.
  • У Evolution з'явилась можливість використовувати нагадування з існуючих облікових записів системи GroupWise.

3. Підвищена простота використання

Простота використання — один з важливіших пріоритетів для GNOME, і розробники продовжують слідувати найвищим стандартам простоти використання програмного забезпечення. Оновлення у GNOME 2.16 дозволяють легше керувати правами на доступ до файлів, сповіщати про помилки, використовувати аплет Deskbar та створювати кнопки запуску програм.

3.1. Зручна зміна прав на доступ до файлів

Іноді виникає необхідність змінити права доступу до усіх файлів у певній теці. Тепер це можна зробити з файлового менеджера Nautilus, клацнувши правою кнопкою миші на теці та обравши Властивості ▸ Права.

Рисунок 7Новий діалог зміни прав доступу до файлів у Nautilus

Також у GNOME 2.16 підтримується гнучке налаштовування прав доступу до файлам, включно зі списами доступу та атрибутами SELinux.

3.2. Спрощена процедура повідомлення про помилки.

Для швидкго усування помилок у GNOME, розробникам потрібні звіти від користувачів про помилки у програмах. Засіб Bug Buddy спрощує процес надсилання звітів про помилки: тепер програма запускається автоматично при раптовому завершенні будь-якої програми GNOME. Нова версія задає менше питань та має єдине вікно, що економить час користувачів.

Рисунок 8Спрощений інтерфейс програми "Bug buddy"

3.3. Вдосконалення у Deskbar

Deskbar — потужний засіб для пошуку файлів та веб-сторінок — став ще швидше та займає менше простору на вашому екрані. Натискання комбінації клавіш Alt+F3 (або клацання на значку Deskbar) дозволяє одразу ввести пошуковий запит — не відриваючи рук від клавіатури.

Рисунок 9Змінений інтерфейс Deskbar

3.4. Готовий до запуску

Кнопки запуску — ще швидкий засіб запуску певних програм, виконання заданих команд чи відкриття потрібних тек та веб-сторінок. GNOME 2.16 полегшує створення кнопок запуску за допомогою нового, простого у використанні діалогу.

Рисунок 10

4. Вдосконалення коду та внутрішніх компонентів

4.1. GTK+ 2.10

GNOME 2.16 опирається на GTK+ 2.10, використовуючи усі досягнення проекту Ridley — спроби об'єднати декілька бібліотек GNOME у GTK+.

Тепер користувачам GNOME доступні нові можливості друку GTK+ 2.10: високорівневий, незалежний від платформи API GtkPrintOperation, у склад якого також входить нове діалогове вікно друку. Також доступний низькорівневий API для UNIX-подібних систем, який наразі підтримує CUPS та lpr.

Рисунок 11Новий та вдосконалений діалог друку

Нові засоби друку вже застосовуються у багатьох програмах GNOME; зокрема у програмі перегляду документів Evince, веб-браузері Epiphany та програмі перегляду довідки Yelp.

У майбутньому, бібліотеки libgnomeprint та libgnomeprintui, що використовувались раніше для друку, будуть об'явлені застарілими. У зв'язку з цим стороннім проектам рекомендується також використовувати функції GTK+ 2.10.

Ще одне важливе вдосконалення у GTK+ 2.10 — це новий API GtkRecent, що керує єдиним списком недавно відкритих файлів та документів. Серед програм GNOME, що використовують це нововведення — панель, менеджер файлів Nautilus, програма перегляду документів Evince та текстовий редактор Gedit.

Змін зазнав і стандартний діалог вибору файлів. Поле вводу адреси (яке раніше відкривалось комбінацією клавіш Ctrl+L) тепер вбудоване в діалогове вікно та залишається дієздатним навіть під час виконання тривалих файлових операцій.

Рисунок 12Поле адреси у діалоговому вікні вибору файлів

У GTK+ 2.10 підтримується режим gtk-touchscreen-mode, завдяки якому GTK+ краще працює на сенсорних екранах, які широко застосовуються в мобільних та вбудованих пристроях.

Ще кілька вдосконалень у GTK+ 2.10 використовується всюди у GNOME 2.16. З'явились нові елементи інтерфейсу для створення гіперпосилань та багатосторінкових помічників, а вкладки у вікнах тепер можна легко переставляти місцями, переміщувати у інші вікна та виділяти у власні вікна шляхом перетягування.

4.2. GTK+ та GNOME стають на півтону вище

GNOME 2.16 пропонує прив'язки до бібліотек GTK+ та GNOME для прихильників мови програмування C#. Оболонка Mono тепер є частиною залежностей для прив'язок GNOME.

Окрім того, програми, написані на мові C#, можуть пропонуватись для включеня у майбутні выпуски GNOME у вигляді нових модулів. Існуючі модулі GNOME мають знову пройти процес пропозиції до включення, якщо мають залежність від GTK# та/або Mono.

4.3. Нові можливості Bug-buddy

Програма Bug Buddy для звітування про помилки GNOME тепер використовує протокол XML-RPC та вже не вимагає наявності sendmail. Через це проекти, що використовують Bug Buddy, мають містити коректну інформацію у файлі .desktop програми.

Старий спосіб створення звітів про помилки (метод sendmail) буде підтримуватись ще один рік. По закінченні року користувачі старих версій Bug Buddy не зможуть надсилати звіти про помилки.

4.4. Підтримка Unicode 5.0

GNOME 2.16 стане першим робочим середовищем у світі, що підтримує базу даних символів Юникоду (Unicode Character Database, UCD) версії 5.0, у якій визначені більш ніж 99 000 символів з різних письменностей світу. Ці вдосконалення вже вбудовані у бібліотеки GLib та Pango, що входять до складу GNOME, тож доступні усім іншим відкритим та вільним програмним проектам, що використовують ці бібліотеки.

4.5. Видалення та інші примітки

  • Через відсутність активного супроводження були видалені теми Grand-Canyon, Ocean-Dream, Simple, Smokey-Blue та Traditional. Також видалені механізми тем Lighthouseblue та Metal.
  • Екранний диктор Gnopernicus замінено програмою Orca.

5. Локалізація

Завдяки усім учасникам міжнародного Проекту перекладу GNOME з усього світу, під керівництвом Christian Rose та Danilo Šegan, GNOME 2.16 підтримує 54 мови (принаймні 80 відсотків перекладених рядків).

Мови, що підтримуються:

  • Албанська
  • Баскська
  • Бенгальська
  • Бразильська португальська
  • Болгарська
  • Каталонська
  • Китайська (Гонг Конг)
  • Китайська (Тайвань)
  • Китайська спрощена
  • Чеська
  • Датська
  • Голландська
  • Джонка
  • Англійська
  • Естонська
  • Фінська
  • Французька
  • Галісійська
  • Німецька
  • Грецька
  • Шуяраті
  • Іврит
  • Хінді
  • Угорська
  • Індійська Бенгальська
  • Індонезійська
  • Італійська
  • Японська
  • Корейська
  • Латвійська
  • Литовська
  • Македонська
  • Малаялам
  • Непальска
  • Норвезька Бокмал
  • Норвезька Ниньорськ
  • Орія
  • Перська
  • Польська
  • Португальська
  • Пенджабі
  • Румунська
  • Російська
  • Сербська
  • Словацька
  • Словенська
  • Іспанська
  • Шведська
  • Тамільська
  • Тайська
  • Турецька
  • Українська
  • В'єтнамська
  • Валійська

Зауважте, що підтримка мов джонка, іврит, індійської бенгальської, латвійської, малаялам, норвезької ниньорськ, орія, словенської та тамільської з'явилась у GNOME 2.16 завдяки кропіткий роботі їх перекладачів. Слід зауважити, що також підтримуються британська англійська та канадська англійська.

Частково підтримується велика кількість інших мов. Перекладено більше половини їх повідомлень.

6. Погляд на майбутній GNOME 2.18

Звичайно, розробка робочого середовища не зупиняється на GNOME 2.16. Через шість місяців після випуску GNOME 2.16 вийде у світ GNOME 2.16, побудований на міцному фундаменті свого попередника.

У GNOME 2.18 буде включено:

  • Оновлення bugzilla.gnome.org до версії Bugzilla 3.0.
  • Виправлення Bug Buddy для роботи з будь-якою системою обробки помилок на основі Bugzilla 3.0+ (якщо можливо)

По ходу розробки GNOME 2.18 плани на цю версію будуть окреслені більш чітко. Слідкуйте за подробицями на нашій сторінці розробки.

6.1. Приєднання до команди

Допомога GNOME — це безцінний, позитивний, задовольняючий потребу у спілкуванні досвід. Ви приєднуєтесь до сотень ентузіастів з усіх кутків світу, з різними поглядами на світ. Досвідчені та зацікавлені помічники GNOME можуть допомогти відкрити нові горизонти, досягти нових вершин, розширити коло спілкування та навіть отримати нову роботу.

Почніть ваш вклад у GNOME с простого: наприклад, зі складання добрих звітів про помилки у нашу систему обробки помилок. Простий помічник допоможе створити перші звіти. Станьте другом GNOME, щоб допомогти нам рухатись вперед.

Кожен день наші групи розробки просуваються вперед у різних областях: простоти використання, спеціальних можливостей, документування, перекладу, підтримки веб-сайту, тестування, створення графіки, покращення швидкодії, розробки робочого середовища та платформи.

Приєднуйтесь до нас сьогодні та спробуйте себе у новій якості.

I. Подяки

Ця примітка була написана Vincent Untz, Quim Gil, SegPhault, John Williams та Brent Smith за сприяння спільноти GNOME. Від імені спільноти ми висловлюємо подяку усім розробникам та помічникам, які допомогли з'явитись цьому випуску GNOME.

Цю примітку можна без обмежень перекладати будь-якою мовою. Якщо бажаєте перекласти цей текст, зв'яжіться з Проектом перекладу GNOME.