Примітки до випуску GNOME 2.12

1. Новини для користувачів

1.1. Стільниця

1.1.1. Вигляд та поведінка

У GNOME 2.12 з'явилась нова стандартна тема, відома як "ClearLooks", що робить стільницю привабливою, водночас залишаючи її простою та ясною.

Рисунок 1Приваблива, дружня, проста: нова типова тема.

1.1.2. Файловий менеджер

У файловому менеджері GNOME 2.12, відомому як Nautilus, є декілька вдосконалень інтерфейсу. Найбільш помітне: у режимі перегляду списку тепер можуть відображатись файли у каталогах, що дозволяє переходити вниз у підтеки та відкривати нове вікно лише при необхідності. Також для зручності, у меню закладок тепер показуються ті самі адреси, що й у діалозі вибору файлів.

У GNOME 2.12 при перетягуванні тексту з програми у вікно теки створюється створюється новий текстовий документ. Ви також помітите, що у GNOME тепер відображається попередній перегляд тексту, який перетягується, а не лише простий значок.

Рисунок 2простий та потужний: менеджер файлів Nautilus

Також значно вдосконалено режим перегляду файлів, він зроблений подібно до існуючого у GNOME діалогу вибору файлів:

  • Адреси та закладки можуть відображатись у бічній панелі.
  • Поточний шлях тепер відображається у панелі шляху GNOME, замість текстового поля. Проте, можна ввести текст, натиснувши Ctrl-L.

Функція запису CD тепер дозволяє створювати звукові диски. Просто клацніть правою кнопкою миші на щойно вставленому диску.

1.1.3. Буфер обміну

GNOME тепер запам'ятовує скопійовані дані, навіть при закриванні вікна, з якого скопійовані дані. Цю довготривалу проблему нарешті вирішено без зменшення швидкодії, що зазвичай притаманна менеджерам буфера обміну, шляхом дозволу програмі явно запитувати використання цієї функції.

1.1.4. Панель

Панель, яку ви зазвичай бачите вгорі чи внизу екрану, дозволяє запускати програми та контролювати різні аспекти вашого середовища. У GNOME 2.12 допускаються вертикальні панелі з меню, завдяки поверненим меню.

Також ви можете помітити, що програми у списку вікон можуть блимати при виникненні важливих подій. Наприклад, у програмі обміну миттєвими повідомленнями може блимати її значок, коли приходить нове повідомлення.

Рисунок 3Панель GNOME

1.2. Програми

1.2.1. Програвач відео

Відеопрогравач "Totem" використовує мультимедійну систему GStreamer. У GNOME 2.12 відеопрогравач має бічну панель зі списком програвання, який раніше відображався у окремому вікні, та підтримує меню і субтитри дисків DVD.

Рисунок 4Програвач відео

1.2.2. Копіювання звуку CD

Програма копіювання звуку з компакт-дисків копіює доріжки з диску для подальшого відтворення на вашому комп'ютері чи музичному центрі. Тепер можна програвати треки перед їх копіюванням. Остання версія також може копіювати звук у файли на мережні сервери або змінні пристрої, завдяки використанню системи GNOME VFS.

Рисунок 5Програма копіювання звуку

1.2.3. Веб-переглядач

Веб-переглядач "Epiphany" побудований на базі Mozilla, повністю інтегрований у графічне середовище GNOME. Вдосконалення у 2.12 включають

  • Рядок пошуку, такий як у Firefox, що раніше був доступний як розширення Epiphany. Це дозволяє шукати текстові повідомлення на сторінці, не перекриваючи його діалоговим вікном.
  • Прості повідомлення про помилки, що показуються безпосередньо у переглядачі.
  • Використовується стандартна підсистема друку GNOME.
  • Можна легко надати спільний доступ до закладок з мережі.

Рисунок 6Веб-переглядач

1.2.4. Evolution

Інтегрований клієнт електронної пошти групової роботи підтримує традиційні можливості електронної пошти, а також працює з Novell Groupwise та Microsoft Exchange. Користуючись Evolution ви можете читати та надсилати пошту, та координувати адреси, події календаря та контакти.

Програма Evolution тепер має більш просте меню та панель вкладок. З'явилась підтримка шифрування PGP у тексті листа, а також підписів PGP.

Додано підтримку проксі для Groupwise та облікових записів IMAP, усунено проблеми використання IMAP з Mozilla Thunderbird.

Рисунок 7Поштовий клієнт

1.3. Центр керування

1.3.1. Про мене

Тепер у GNOME з'явилась можливість редагувати особисту інформацію, наприклад номер телефону, поштову адресу, адресу електронної пошти, ідентифікатори служб швидкого обміну повідомленнями. Таким чином ця інформація не дублюється у кількох програмах. Тут же можна змінити пароль.

Рисунок 8Про мене

1.3.2. Параметри миші

Панель керування параметрами миші тепер дозволяє змінювати тему курсорів.

Рисунок 9Параметри миші

1.4. Допоміжні програми

Вдосконалення в утилітах GNOME, такі як:

1.4.1. Переглядач документів

До складу GNOME 2.12 входить новий переглядач документів, відомий як "Evince". Він замінює окремі переглядачі документів PDF та .ps. Цей новий переглядач простіший та більш зручний, має корисну функцію пошуку і можливість відображати одночасно декілька сторінок.

Рисунок 10Переглядач документів

1.4.2. Переглядач зображень

Переглядач зображень GNOME тепер відображає зображення з корекцією кольорів, використовуючи профілі ICC.

Рисунок 11Переглядач зображень

1.4.3. Довідка

Довідка GNOME використовує ту ж технологію, що й веб-переглядач Epiphany. Це допомогло покращити вигляд, поведінку та стабільність Yelp.

Yelp тепер підтримує розмітку документації, специфічну для мови, що використовується. Це відмінно доповнює нову чудову систему перекладу документації, що дозволяє перекладати документацію так само легко, як і звичайні програми.

Рисунок 12Довідка

1.4.4. Пошук

Засіб пошуку GNOME тепер показує мініатюри замість простих значків.

Рисунок 13Пошук

1.4.5. Словник

Словник GNOME тепер має спрощений інтерфейс та представляє елементи у більш простому для читання вигляді. З'явилась можливість вибору шрифтів.

Рисунок 14Словник

1.5. Ігри

Ігри GNOME додають додаткової смакоти середовищу. У GNOME 2.12 вдосконалено гру Міни. Наприклад, при першому клацанні гарантовано відкриється поле без міни, тож тепер не доведеться марно клацати декілька раз, сподіваючись, що ви не потрапили на міну. Попадання на міну супроводжується гарними вибухами.

Рисунок 15Міни

2. Новини для адміністраторів

Нові можливості GNOME 2.12 полегшують роботу системних адміністраторів, а також користувачів, які налаштовують комп'ютер самостійно.

2.1. Вдосконалення для проекту Sabayon

Дуже важлива робота з підтримки проекту Sabayon - керування профілями користувачів. Запуск GNOME вимагає менше налаштовування. Крім невеликого прискорення, це означає, що GNOME 2.12 легше адмініструвати ніж раніше, особливо разом з Sabayon. Ця програма поки не є офіційною частиною GNOME, але дозволяє легко налаштовувати профілі користувачів GNOME

2.2. Редактор меню

Меню програм GNOME тепер відповідає специфікації freedesktop, що спрощує встановлення програм незалежно від робочого середовища. У GNOME 2.12 є проста програма редагування меню, проте завдяки стандартам можна використовувати інші програми редагування меню.

Рисунок 16Редактор меню

2.3. Системні утиліти

Системні утиліти дозволяють налаштовувати системний годинник та мережні з'єднання, керувати обліковими записами користувачів та груп. Наразі, ці утиліти більше підходять для одиночного комп'ютера, ніж для великої комп'ютерної мережі.

До складу GNOME 2.12 входить засіб адміністрування служб, який дозволяє вибрати служби, що запускаються при старті комп'ютера.

Рисунок 17Засіб адміністрування служб

2.4. Переглядач журналів

Переглядач журналів для GNOME спрощує навігацію відображаючи усі журнали у вкладках одного вікна, і дозволяє переглядати журнали у календарі. Нова версія дозволяє переглядати архівні записи журналу.

Рисунок 18Переглядач журналів

3. Новини для розробників

Платформа розробки GNOME 2.12 - стабільна основа для розробники програм, як для самого середовища GNOME, так і для сторонніх програм. У GNOME 2.12 з'явились деякі вдосконалення API, при цьому середовище зберігає зворотну сумісність та стабільність інтерфейсів. Стало легше розробляти програми, що працюють як у Unix, так і у Windows, та слідувати стандартам сумісності робочих середовищ.

3.1. Вдосконалення GTK+

GTK+ 2.8 має наступні нові властивості

  • У GTK+ тепер використовується бібліотека Cairo від freedesktop, що спрощує створення власних віджетів та дозволяє використовувати нові ефекти. У найближчому майбутньому, це дозволить створити нові графічні ефекти у GNOME та використовуватиширокі можливості сучасних графічних плат, а також вдосконалити підтримку друку.
  • Під час переносу тексту із однієї програми до іншої, він відображається поруч із вказівником.

Додатково до усіх цих змін, які автоматично з'являться в усіх програмах, що використовують GTK+, додано декілька нових корисних функцій, що полегшують розробку програм. У тому числі:

  • GtkFileChooser тепер автоматично запитує підтвердження при перезаписі існуючого файлу.
  • GtkWindow може виставляти ознаку привертання уваги, яка обробляється менеджером вікон, і він виділяє заголовок вікна.
  • GtkIconView реалізує інтерфейс GtkLayout, та дозволяє використовувати при відображенні вмісту об'єкти GtkCellRendererCells.
  • GtkTextView тепер дозволяє встановлювати колір тла параграфів та пропускати невидимий текст при ітераціях.
  • У GtkScrolledWindow з'явилась функція, що повертає смуги прокрутки.
  • GtkMenu тепер підтримує вертикальні (повернені) меню. У спеціальних програмах, таких як екранна клавіатура, з'явилась можливість ігнорувати фокус вводу.
  • Випадаюче меню у GtkEntryCompletion тепер може бути ширшим ніж поле вводу. Крім того коректно обробляється випадок, якщо є лише одна відповідність.
  • Тепер можуть переноситись довгі рядки тексту ліцензії у GtkAboutDialog.
  • У GtkToolButton можна використовувати значки з назвами із тем значків, їх можна використовувати при перетягуванні.
  • GtkSizeGroup може ігнорувати приховані вікна.

Також дивіться повний список змінНові функції GTK+ 2.8.

3.2. Багатоплатформність

Бібліотека GTK+ користується популярністю серед розробників, які хочуть підтримувати декілька операційних систем, включаючи Microsoft Windows, Linux и FreeBSD. Наприклад, художники можуть малювати за допомогою GIMP та Inkscape як у Linux, так і у Windows.

Тепер більшість бібліотек GNOME, включаючи ORBit2, libbonobo, libgnome, libbonoboui, libgnomeui та gnome-vfs можуть використовуватись Microsoft Windows, що полегшує збирання та розповсюдження програм GNOME у цій операційній системі. Поки ця підтримка не повна, але для деяких програм цього має бути достатньо, у наступному випуску GTK+ та GNOME підтримку має стати повною.

3.3. Відповідність стандартам

Співтовариство GNOME тісно співпрацює з такими групами як freedesktop.org. Підтримка стандартів є великою перевагою для користувачів GNOME. Підтримка взаємодії розширює можливості користувачів, дозволяє простіше працювати у GNOME, KDE, та інших програмах. Слідування відкритим стандартам дозволяє бути впевненим, що дані користувачів не будуть пов'язані з приватними форматами.

Розробники GNOME тісно співпрацюють з іншими учасниками спільноти вільного програмного забезпечення над проектом Freedesktop.org розробки стандартів, маючи на меті досягнення сумісності. Ці стандарти включають: Спільна база даних типів файлів, Теми значків, Підтримка недавно відкритих документів, Меню, Елементи стільниці, Підтримка мініатюр, та Системний лоток. Окрім того, GNOME підтримує CORBA, XML, Xdnd, EWMH, XEMBED, XSETTINGS, and XSMP.

4. Інтернаціоналізація

Завдяки усім учасникам Проекту перекладу GNOME з усього світу, під керівництвом Christian Rose та Kjartan Maraas, GNOME 2.12 підтримує 43 мови (принаймні 80 відсотків перекладених рядків).

Мови, що підтримуються:

  • Албанська (5 мільйонів)
  • Бразильська португальська (175 мільйонів)
  • Болгарська (9 мільйонів)
  • Каталонська (7 мільйонів)
  • Китайська спрощена (понад 1 мільярд)
  • Китайська традиційна (40 мільйонів)
  • Чеська (11 мільйонів)
  • Датська (5.3 мільйонів)
  • Голландська (понад 21 мільйон)
  • Англійська (341 мільйон)
  • Фінська (понад 5 мільйонів)
  • Французька (понад 75 мільйонів)
  • Галісійська (3 мільйон)
  • Німецька (100 мільйонів)
  • Грецька (15 мільйонів)
  • Ґуджараті (46 мільйонів)
  • Хінді (370 мільйонів)
  • Угорська (14.5 мільйонів)
  • Індонезійська (230 мільйонів)
  • Італійська (60 мільйонів)
  • Японська (понад 125 мільйонів)
  • Корейська (75 мільйонів)
  • Литовська (4 мільйони)
  • Македонська (2 мільйони)
  • Малайська (понад 17 мільйонів)
  • Непалська (16 мільйонів)
  • Норвезька Бокмал (5 мільйонів)
  • Польська (44 мільйони)
  • Португальська (43 мільйони)
  • Пенджабі (60 мільйонів)
  • Румунська (26 мільйонів)
  • Російська (170 мільйонів)
  • Сербська (10 мільйонів)
  • Словацька (5 мільйонів)
  • Іспанська (понад 350 мільйонів)
  • Шведська (9 мільйонів)
  • Тамільська (61 мільйони)
  • Тайська (20 мільйонів)
  • Турецька (150 мільйонів)
  • Українська (50 мільйонів)
  • В'єтнамська (68 мільйонів)
  • Уельська (575,000)
  • Хоза (7 мільйонів)

Зауважте, що Галісійська, Естонська, Індонезійська, Македонська, Непальська, Словацька, В'єтнамська, Тайська та Хоза лише у цьому випуску стали підтримуватись GNOME, дякуємо за важку працю їх перекладачам. Також підтримуються, Британська Англійська и Канадська Англійська.

Частково підтримується велика кількість інших мов. Перекладено більше половини їх повідомлень.

5. Встановлення GNOME 2.12

Для GNOME 2.12 є LiveCD, що доступний на gnome.org/projects/livecd/. LiveCD дозволяє випробувати повноцінне середовище GNOME на Linux не встановлюючи його на жорсткий диск. Це найкращий шлях для огляду новинок.

Для постійного використання, ми рекомендуємо встановлювати офіційні пакети вашого дистрибутиву Linux. Більшість авторів дистрибутивів випустять їх майже одразу після виходу GNOME 2.12.

Якщо ви сміливі та терплячі, можете зібрати останню версію з програмного коду, це полегшить внесення змін та доповнень, ми рекомендуємо використовувати засоби автоматичного збирання, такі як GARNOME для збирання з tar-архівів, та jhbuild, для збирання з CVS.

6. Відомі проблеми

Усі програми на момент випуску містять помилки, про які відомо розробникам, але з різних причин вони не були виправлені перед випуском. У цьому вільне програмне забезпечення не відрізняється від комерційного. Але відміна у тому, що ми відкрито інформуємо користувачів про ці проблеми.

Також ми заохочуємо користувачів сповіщати про помилки, щоб їх можна було виправити. Найкращий шлях сповістити про знайдені у GNOME помилки - скористатись Простим гідом з помилок. Цей помічник допоможе пройти необхідні кроки для заповнення звіту про помилку. Якщо ви занадто досвідчена особа, для усього із словом 'простий', скористайтесь традиційною формою звіту про помилку. Докладніше про вже відомі помилки можна знайти на нашій сторінці Bugzilla. Найбільш відомі помилки GNOME 2.12:

6.1. Перелік відомих проблем

  • Дія "Відкрити термінал" видалено з контекстного меню Nautilus, для покращення керування та зручності системи. Якщо Вам бракує цієї дії, рекомендуємо встановити Розширення відкривання терміналу у Nautilus. При цьому не лише додається цей пункт меню, але й додається можливість відкривати термінал у каталозі, який ви переглядаєте.

7. Погляд на GNOME 2.14 та подальші версії

Випуски GNOME виходять за розкладом, тому досягнення розробників стають доступними якнайшвидше. У центрі уваги розробників GNOME, і вони можуть з'явитись у найближчих випусках, знаходяться наступні можливості.

  • Підтримка стандарту пошуку мережних служб Apple Bonjour, можливо з використанням Avahi.
  • Підтримка відкритих стандартів caldav в Evolution.
  • Використання Network Manager для усіх програм, що використовують мережу, щоб коректно опрацьовувати з'єднання та розрив з'єднання з мережею.
  • Об'єднання бібліотек gtk та gnome для спрощення розробки та розповсюдження програм GNOME, що є метою проекту Ridley.
  • Розширити використання нової інфраструктури растеризації для покращення вигляду та зручності, наприклад, використати її у новій типовій темі "Ясність".
  • Для отримання подальшої інформації відвідайте вікі-сторінку GNOME roadmap.

8. Приєднання до команди

Основа успіху GNOME - численні добровольці, як користувачі так і розробники.

Як користувач, ви можете допомогти заповнюючи докладні звіти про помилки. Звіти про помилки можете надсилати у нашу систему Bugzilla використовуючи простий інтерфейс. Якщо бажаєте зробити більший внесок, приєднуйтесь до команди, що працює над помилками.

Розробники можуть знайти застосування власним здібностям приєднавшись до наших груп розробки - спеціальних можливостей, документації, зручності, перекладу, веб-тестування, графіки, розробки стільниці та платформи. Є докладний Довідник для початківців.

Допомагаючи GNOME, може отримаєте вражаючий неймовірний досвід, що дозволить вам познайомитись з цілеспрямованими, кваліфікованими, та цікавими людьми, які разом працюють над досягненням спільної мети. Приєднуйтесь до нас зараз, і ви побачите чого можете досягти.

I. Подяки

Ці примітки до випуску було зібрано Murray Cumming, Davyd Madeley, та спільнотою GNOME. Переклад українською виконав Максим Дзюманенко ()